Logo ve Slogan Tescili

Logo Tescili

Logo ve Slogan Tescili Türk Patent Enstitüsü’ne marka tescil başvurusu esnasında uygulanan prosedürlerin aynısı logo tescilinde de uygulanmaktadır.. Süreç 10-12 ay arasında sürmektedir.

Başvuru esnasında logonuzun 8X8 ebatında .jpg formatında örneği; şirket evrakları ve Ela Patent vekaletnamesini ( noter onayı gerektirmez ) Ela Patent’ e vermeniz gerekmektedir.

Buradaki ince ayrıntı logonuzun tescilini doğru yapıp yapmadığınızı bilmenizdir.

Örnek vermek gerekirse; Lacoste markası tescil edildiği dönemlerde 3 ayrı tescil yapmıştır. Birincisi Sadece Lacoste yazısıdır.

İkincisi; Timsah logosu ve lacoste yazısı beraber alt alta yazılması şeklinde olmuştur.

Üçüncü ve son marka tescili başvurusu ise sadece Timsah şeklidir.

Burada hedeflenen amaç logosunun farklı bir markada yada sektörde kullanılmasını engellemek ve bu bilinmişlikten kazanılacak haksız kazancı engellemektir.

Hiç tanınmayan ve bilinmeyen sektöre yeni girmiş bir tekstil firması x markası ile yola çıkarken sağına soluna bilinen timsah logosunu ( Lacoste’yi taklit etmek için ) kullanarak satışlarını artırmak istemektedir.

Otomatik men haksız kazanç yoluyla satışlarını 2-3 katına çıkarabilir. Bu haksız kazanç sağlayan şahısları ve firmaları durdurmak için kullandığınız logonuzu veya logolarınızı bir an önce tescillemenizi tavsiye ediyoruz.

Slogan Tescili

Türk Patent Enstitüsü’ne marka tescil başvurusu esnasında uygulanan prosedürlerin aynısı slogan tescilinde de uygulanmaktadır.Süreç 10-12 ay arasında sürmektedir.

Başvuru esnasında sloganınızın yazılı örneği;

Şirket evrakları ve Ela Patent vekaletnamesini ( noter onayı gerektirmez ) Ela Patent’ e vermeniz gerekmektedir.

Logo tescilinde verdiğimiz örneğe hitaben burada da yine lacoste örneğinden gidersek Logosunu markasını ve aynı zamanda logo + markasını tescilledikten sonra markasının bilinirliğini artırmak için sloganını da tescillemektedir.

Örneğin; hayat paylaşınca güzel dediğiniz anda aklımıza gelen ilk marka Turkcell ‘dir. Burada sloganın bilinmişliği ön plana çıkmaktadır.

Yine farklı firma yada şahıslar sloganı kullanarak haksız kazanç elde edebilirler. Bunu engellemek için firmalar bilinen ve tanınan sloganlarını tescillemektedirler.

Logo ve Slogan Tescili ile ilgili tüm sorularınız için bizleri arayabilirsiniz.