Marka Bülten İtirazı

Marka Bülten İtirazı ;

Türk Patent Enstitüsü tarafından yayınlanan marka bülteninde yayınlanan markaların başka markalara olan benzerliği, eskiye dayanan kullanılmaları ve buna benzer marka hakları sebepleriyle itiraz edilebilir. Tescilli marka korumasında en önemli husus, marka bülteninde yayımlanan markalara itiraz edilebilmesi için, öncelikle marka müracaatının tespiti gerekir. Marka bülteninin takibi oldukça zordur.

Bu nedenle markaların, marka takip hizmeti almalarında yarar vardır. Marka takip konusunda yine Ela Patent güvencesi ile takip hizmeti almanız gerekmektedir. Ela patent bu konuda aylık yayınlanan 6000 ila 8000 arasında yayınlanan markalara özel bir yazılım ve uzman kadrosu ile incelemektedir.

 

Tescil sırasında Türk Patent Enstitüsünün yaptığı araştırma neticesinde markaya yayın veya kısmı yayın kararı verilmişse Bülten süreci içinde 3. kişiler tarafından marka ile ilgili görüş belirtilerek, markanın kısmi veya tam reddi talep edilebilir. Marka yayın süresi üç aydır. Bu süre içinde itiraz yapılmazsa marka tescili kesinleşir. Bu süreden sonra yapılan itirazlar geçersizdir. Ensitünün vermiş olduğu bu karara ankara fıkri ve sinai haklar hukuk mahkemesinden dava açmaktan başka ihtimal kalmamıştır.. Bu süreç de ortalama olarak 3 ila 4 yıl arasında değişmektedir.

Marka Bülten İtiraz İçin Gerekli Belgeler

  • Dilekçe: İtiraz Sahibi tarafından tanzim edilmiş (Ela Patent tarafından hazırlanmaktadır.)
  • Gerekçe Dosyası : İtirazın neden yapıldığına dair hazırlanmış (Ela Patent tarafından hazırlanmaktadır.)
  • Noter onaysız Ela Patent Vekaletnamesi
  • Banka dekontu(Ela Patentheaplarına yatırmanız yeterlidir.)

Marka Bülten İtirazı ile ilgili tüm sorularınız için bizleri arayabilirsiniz.