Web Tasarım & Kurumsal Kimlik

Anasayfa » Web Tasarım & Kurumsal Kimlik

web-graphic-designWeb Tasarımın Önemi; Web tasarımı günümüzde her firmanın hatta projesi olan her bireyin bir ihtiyacıdır.Web tasarımı yaptıran bir firma internette kurumsal ifadesini kazanırken, aynı şekilde web tasarımı yaptıran bir şahıs içinde kendini kitlelere duyurabilme fırsatı doğuyor. Web tasarımı, sahip olduğu bu vizyonu ile internet’in bel kemiğini oluşturuyor.Çünkü web tasarımı internet kullanımının yaygınlaşması ile artan müşteri ve sosyal ihtiyaçlar sayesinde özellikle kurumsal siteler için bir gereklilik halini aldı.Günümüzde bir çok şeyin internet aracılığı ile yapılması kişisel projeleri olan insanlar için de internet’te birer proje üretim/uygulama alanı yaratılmasına ortam sağlamıştır.Bu bağlamda Web Tasarım; Firmaların, kurumsal kimliklerini ve profillerini, ürün ve hizmetlerini, Referanslarını bütün detayları ve fotoğraflarıyla, süre, sayfa kısıtlaması ve sınırı olmaksızın internet üzerinden kitlelere ulaşabilmesini sağlayan tanıtım ve bilgilendirme yöntemlerinden biridir.Bir çok açıdan diğer iletişim ve tanıtım araçlarından üstünlük gösterir. Bunlara örnek olarak ; Broşür ve katalog gibi basılı araçlar gibi sayfa sınırı, TV Reklamlarından farklı olarak süre ve ayrıntı sınırı olmaksızın, Web Sitelerinde Ürün ve hizmetleriniz yanısıra şirketiniz hakkında vermek istediğiniz bütün ayrıntıları ve ayrıcalıklarınızı sunabilir ve 24 saat kesintisiz çok büyük bir kitleye sunabilirsiniz ? Ayrıca :

  • Web sitesi sahibi olarak reklam ve pazarlama anlayışınızı geliştirebilirsiniz.
  • Sanal ortamda oluşturacağımız showroom ile ürün veya hizmetinizi hedef kitleye en etkili ve görsel yoldan sunabilirsiniz.
  • İnternet sitesi sahibi olursanız 7/24 ulaşılabilir olursunuz.
  • İnternet üzerinden kampanyalarınızı daha geniş kitleye kısa sürede duyurabilirsiniz.
  • Ürün veya hizmetlerinizin içeriği ve de fiyatları hakkında bilgi verebilirsiniz.
  • Ürünlerinizi internet sitesi üzerinden pazarlayabilirsiniz (e-ticaret).
  • Çeşitli görsel animasyonlarla ürünlerinizin özelliklerini ön plana çıkarabilirsiniz.
  • Müşterinin size gelmesine gerek kalmadan siz müşteriye ulaşmış olursunuz.

 

Kurumsal Kimliğin önemi; Pazarlama çalışmalarında sizi ön plana çıkaracak olan kurumsal kimliğinizdir. Kurumsal kimlik, bir firmanın görünen yüzüdür. Kurum kendini ne kadar iyi ifade eder ise o kadar hızlı sonuçlar alır.Kurumsal kimlik çalışmalarının bütününü grafik tasarım (firma logosunun oluşturulması, antetli kağıt, broşür ve kartvizit tasarımı) web site tasarımının yanında ofis dizaynı ve çalışanların kıyafetleri gibi bir çok çalışma yer alabilir.Yapılan kurumsal kimlik çalışmasının kalıcılığı için, firma yetkilisi ve tasarımcının iletişim halinde olması ve fikirlerin üzerinden detaylı bir şekilde geçilmesi gerekir. Çünkü yapılan çalışmanın bir kerelik bir imaj çalışması olmak zorundadır.

Kurumsal kimlik çalışmasının başarılı olabilmesi için;

·         Kurumsal kimlik çalışmasının hangi amaçla yapıldığı, kuruma sağlayacağı fayda doğru bir şekilde aktarılmalıdır.

·         Firmadan alınan veriler ışığında, firmaya geri dönüş yapılarak bilgiler teyit edilmelidir.

·         Firma renginin doğru belirlenmesi için, bulunulan sektör ve müşteri kitlesi de değerlendirilerek doğru renk-renkler tercih edilmeli veya renk önerileri yapılmalıdır.

·         Çalışmanın her aşamasından firma haberdar edilmeli ve alınan onaylar doğrultusunda ilerleme kaydedilmelidir.